Kredi Notum Kaç Olmalı

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Şimdiye kadarki tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine denir. Elde edilen bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında verilir. Ülkemizde bazı finansal kuruluşlar kendi puanlama sistemini geliştirmiş olsalar dahi müşterileri hakkında tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmak zorundalar. Öte yandan diğer ülkelerde de ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri mevcut.

e-Devlet sistemi üzerinden de kredi risk durumunuzu aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula »

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Türkiye’de bireysel kredi notu 1 ile başlayıp, 1900’e kadar devam eder. Puanlama sistemine göre en riskli gruba girenler 1 – 699 puan, en az riskli grubuna girenler ise 1700 – 1900 puan arasında yer almaktadır. Sıfır (0) ise bankalar ile hiçbir çalışmasının olmadığını gösterir.

1- 699 Puan aralığı: En riskli not aralığıdır, bu puanla kredi alma olasılığı neredeyse hiç yok gibi. Bu sebebi ise önceleri diğer bankalar ile çalışmasında çeşitli  gecikmelerin yaşamasından kaynaklanmaktadır.

700 – 1099 puan aralığı: Orta riskli not aralığıdır, Kredi alınması yalnız “kefil veya ipotek” gösterilerek gerçekleşebilir.

1100 – 1499 puan aralığı: Az riskli not aralığı grubuna sahiptir. Büyük olasılıkla kredi alabilir. Fakat, kefil istenebilir.

1500 – 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek olan bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 – 1900 puan aralığı: Sorunsuz en rahat kredi alabilecek gruptur.

Eğer kredi notunuz “Çok ve Orta Riskli” gruplar içerisinde ise, kredi başvurusunda bulunmak için kredi notunuzun yükselmesini beklemeniz, sizin için daha doğru bir yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir