kefil olmak için neler gerekli, kredi borcu olanlar kefil olabilir mi, kimler kefil olabilir

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kefillik Nedir?

Kefil demek, asıl borçlu borcunu ödemez ise bu borcu ödemeyi kabul eden kişidir. Yani kısacası kredi borcunun garantörü anlamındadır. Asıl borçlu borcunu ödeyemediği takdirde, banka kredinin kalan kısmını kefilden alır. Eğer birisine kefil olacaksanız bu riski göz önünde bulundurmanız gerekir. Kefillik sözleşmesi imzalandıktan hemen sonra asıl borçlu gibi sizde borçlu olduğunuzu unutmamanız gerek.

Kefil Olabilmek İçin Önemli ve Gerekli Kriterler

Bankaların tüketicilere vereceği krediyi tekrar geri almak için kendilerini garanti altına alırlar ve hal böyle oluncada tüketicilerin “kredi notu veyahut kredibilitesi” yetersiz ise kefil göstermesi istenir. Yani kısacası, sen krediyi çektin ödeyemezsen eğer kefil gösterdiğin kişi ödemekle yükümlüdür..

Konut ve taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekeceğiniz zaman banka kendisini garanti altına almak için alacağınız eve veyahut araca rehin koyup bir de kefil ister. Herhangi bir ihtiyaç kredisi çekeceksiniz ve çekeceğiniz miktar çok olmamakla beraber birde tüketicinin kredi notu göz önünde bulundurulup kefil istenmeyebilir.

Eğer bir bankadan kredi talebinde bulunursanız öncelikle siz tüketicilerin kredi notunuza, ödeme durumunuza bakıp krediniz onaylanabilir. Göstermiş olduğunuz kefilin sizin gibi borçlu olacağı için kefilinde hem kredi notuna bakılacak hem de aldığı maaşının kredinin ödenmemesi durumunda yeterli olup olmadığı kontrol edildikten sonra kefilliği ya kabul edilecek ya da kabul edilmeyecektir.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Herhangi bir bankadan kredi çekmek istiyorsunuz ve bankada doğal olarak size vereceği krediyi garanti altına almak için ekonomi yönünden sizden daha sağlam bir kefil göstermenizi ister.

Kısacası siz bankadan kredi çektiğinizde borçlu olacağınız gibi göstereceğiniz kefilde sizin gibi borçlu duruma düşecek. Bankalar kefilinizin önce kredibilitesine, kredi notuna bakıp uygun görürlerse kefilliğini kabul edebilirler. Göstereceğiniz kefilin başka bir kredi borcu varsa ve bu borcuda kendi maaşının temel ihtiyaçlarının üzerinde ise kefilliği yine kabul edilmeyecektir. Bankaya göstereceğiniz kefilin durumunun iyi olması, kredibilitesinin yüksek olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Önemli Not: Kefillik sadece kağıt üzerinde atılan bir imzadan ibaret değildir. Kefillik asıl borçlunun borcunu ödemesini geciktirir ve ödeyemeyecek duruma düştüğü zaman, asıl borçlunun borcunu ödeyecek diğer kişi ise “Kefil” dir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir