Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bankalarda vadesiz hesap açtıran tüketicilerden belirli aralıklarla talep ettikleri ücrete “Hesap İşletim Ücreti” denir. Bankalar 6 aylık veya 3 aylık periyodlar halinde hesap işletim ücretini talep etmektedir. Bu ücretler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapmamız Lazım?

Tüketicilerin çoğu bankaların talep ettiği hesap işletim ücretini gereksiz olduğunu düşünüp bu yüzden ödeme yapmak istemezler. Fakat bazı şartlara uyum sağlayan tüketicilerden hesap işletim ücreti talep edilmez. Hesap işletim ücreti konusunda katı davranan bankalar, tüketicilerin farklı bankalara yönelmesine sebep olur.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Banka Var mıdır?

Hesap işletim ücreti, bankalara göre değişiklik gösterir ve genel olarak 80 – 180 TL arasında bir kesinti olarak yansıtılır. Bu ücretin talep edilmediği bankalar da elbette bulunur. Müşterilerinden hesap işletim ücreti almayan bankalar daha çok dijital bankacılık sistemini tercih etmektedir. Katılım bankalarının da bu ücreti almadığı bilinir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Hesap işletim ücretini her banka kendi prosedürlerine göre belirler. Tüketicilere bu ücret ortalama 80 ila 180 tl arasında kesinti olarak yansıtılır. Fakat ben bu ücreti ödemek istemiyorum, acaba hesap işletim ücreti almayan bankalar var mı diye düşünüyorsanız, sorunuzun yanıtını aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz. Hesap işletim ücreti almayan bankaları aşağıda sizler için listeledik:

  • Yapı Kredi Bankası – Yapı Kredi Nuvo
  • TEB Bankası – Cepte TEB
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • QNB Finansbank – En Para
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Maaş Aldığımız Banka Hesap İşletim Ücreti Keser mi?

Devlet memurları ve diğer çalışanlar maaşlarını düzenli bir şekilde her ay belirlenmiş bankalardan çekmektedir. Anlaşmalı maaş ödemesi yapan bankaların bazıları hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Bazı bankalar ise müşterilerine (maaş hesabı olanlara) ücretsiz olarak EFT ve Havale yapma imkanı sağlıyor.

Öğrenci Banka Hesaplarından Hesap İşletim Ücreti Kesilir mi?


Bankalar öğrenci müşterilerine bu hesap işletim ücretini talep etmez. Öğrenci banka hesabı açmak istiyorsanız, hesap açmak istediğiniz bankaya gidip başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

Hesap İşletim Ücretinin Alınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Yukarıda liste halinde yazdığımız, hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaların birinde hesabınız yok ise dert etmeyiniz. Bu hesap işletim ücretinden kurtulmanın başka seçeneklerde mevcuttur. İşte o seçenekler:

  • Vadeli mevduat hesabı açtırmak
  • Kredi kartını düzenli bir şekilde otomatik ödemeye vermek
  • Müşterinin ismine kayıtlı olan veya olmayan bazı faturaları otomatik ödemeye verilmesi

Hesap İşletim Ücreti İade Edilir mi?

Hesap işletim ücretinin gereksiz yere alındığını düşünenler bu ücretin geri iadesinin yapılması için bazı yollar arayabilirler. Bu ücretlerin iadesinin yapılması için bir yol mevcuttur. Bu ücreti alabilmek için tüketicinin hukuki yollara başvurması ilk adım olur. Şunu unutmamak gerekir ki; hukuki yollarla yapacağınız başvuru için masraf yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız bu masraf şimdiye kadar hesap işletim ücreti için kesilen paradan fazla ise bunun doğru bir yöntem olacağını zannetmiyorum.

Yapılan son düzenlemelerde geriye dönük 10 yıllık hesap işletim ücretinin talep edilmesinin yolu açılmıştır. İsteşen kişiler, banka şubelerinden aldıkları dekot ile hazırladıkları dilekçeyi “TÜSODER”‘e ait internet sitesi üzerinden gönderebilirler.
Böylece ilçe kaymakamlıklarında bulunan tüketici hakem heyetlerine yapılan iade talepleri de değerlendirmeye alınır. Bankalar, ilk etapta bu ücret için itirazda bulunmalarına karşılık sonuç olarak belirlenmiş ve hak edilmiş hesap işletim ücreti iade talebini olumlu karşılamak zorunda kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir