Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar, Kredi Dosya Masrafı Nedir, Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir bankadan kredi çekeceksiniz ve bu bankalarda tüketicilere bazı masraflar talep edebilir. Önde gelen masraflardan bir tanesi dosya masrafıdır. Tabiki bu dosya masrafı sizin talep etmiş olduğunuz kredi miktarına göre değişiklik gösterebilir. Şunu da belirtmeliyim ki; dosya masrafı kredi çekenlerden talep edilmez aksine size verilen krediden kesilir ve talep ettiğiniz kredi miktarı ise kesintiden dolayı düşük olabilir.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

2014 yılında çıkan “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile belirlenmiş olan bir ücrettir. Çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar alınabilen bir kredi masraf türüdür. 

Bu kredi dosya masrafını ödemek istemeyen tüketiciler dosya masrafsız kredi veren bankalara yönelirler. Bilindiği üzere “Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar” mevcuttur.

Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Kredi çekimlerinde dosya masrafı hesabı yapmak çok kolaydır. Örnek verecek olursak eğer çekeceğiniz krediye göre masraf şu şekildedir.

  • 20 bin TL (kredi için) 100 TL dosya masrafı
  • 100 bin TL (kredi için) 500 TL dosya masrafı
  • 200 bin TL (kredi için) 1000 TL dosya masrafı

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Tüketicilerin mu masrafları ödemek istemediğini bilen bankalar, tüketicileri mutsuz ve çaresiz bırakmamak adına dosya masrafsız kredi türlerini tüketicilere sunarlar. Dosya masrafı talep etmeyen banka isimleri aşağıdaki gibidir.

  • Fibabank
  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • TEB
  • Şekerbank

1) Fibabank : Dosya masrafsız kredi çekme imkanı sağlayan Fibabank 36 ay vadeli ve aylık %1,50 faiz oranı ile 5.000 TL tutarındaki krediyi tüketicilerine sunmaktadır.

2) Halkbank: Dosya masrafsız kredi çekme imkanı sağlayan Halkbank, tüketicilere 5 bin TL tutarındaki krediyi 36 ay vadeli ve %1.35 faiz oranı ile bu fırsatı tüketicilere sunuyor.

3) Ziraat Bankası: Dosya masrafsız kredi çekme imkanı sunan ve devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, 5.000 TL tutarındaki krediyi 36 ay vadeli ve %1,34 faiz oranı ile tüketicilere bu krediye sunmaktadır.

4)TEB : Yine dosya masrafsız kredi çekme imkanı sağlar. TEB üzerinden çekilen kredilerde dosya masrafı talep edilmiyor. 5.000 TL tutarında krediyi dosya masrafsız olarak, 36 ay vadeli ve aylık %2,40 faiz oranı ile tüketicilere bu krediyi sunmaktadır.

5) Şekerbank : Tüketicilere dosya masrafsız kredi çekme imkanı sağlar. Ayrıca, 5.000 TL tutarındaki krediyi 36 ay vadeli ve aylık %1.40 faiz oranı ile tüketicilere bu krediyi çekme fırsatı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir